Kategoria: Finanse w rodzinie

Zniesienie separacji – czy to możliwe?. featured image

Zniesienie separacji – czy to możliwe?.

Separacja jest dla jednych wstępem do rozwodu, a dla innych ostatnią szansą na uratowanie rozpadającego się małżeństwa. Czy możliwe jest zniesienie separacji między małżonkami? W jaki sposób i kto może tego dokonać? Zapraszamy do lektury.

Read More
Darowizny od najbliższej rodziny – brak podatku featured image

Darowizny od najbliższej rodziny – brak podatku

Polskie prawo przewiduje, że najbliższa rodzina może uniknąć podatku od darowizn, aby tak się stało, konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków, których niedotrzymanie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego.

Read More
Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?. featured image

Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?.

W naszym kraju coraz częściej niestety dochodzi do rozpadów związków małżeńskich. Konsekwencją tego są oczywiście rozwody, a z nimi wiążą się problemy, jeśli chodzi o podział majątku. Zwykle o podziale majątku orzeka sąd, problem pojawia się wtedy, gdy jeden z małżonków występuje o nierówny podział majątku.

Read More
Jak przekazać majątek bliskiej osobie?.. featured image

Jak przekazać majątek bliskiej osobie?..

Przekazanie majątku osobie bliskiej, musi być poprzedzone dokładnym określeniem sytuacji, w której dane aktywa mają zmienić właściciela. Istotne jest to, czy dobra te mają być przekazane za życia, czy dopiero po śmierci zainteresowanej osoby.

Read More
Podział majątku – czy można to zrobić u notariusza? featured image

Podział majątku – czy można to zrobić u notariusza?

Podział majątku to standardowy skutek separacji lub rozwodu. Czynność ta na pewno nie należy do najprzyjemniejszych, ale ze względu na okoliczności – jest konieczna. W większości przypadków podziału majątku dokonuje się na drodze postępowania sądowego. Jednak można to zrobić szybciej i sprawniej. Rozwiązaniem jest notariusz.

Read More