Ile trzeba zapłacić u notariusza za umowę najmu okazjonalnego i instytucjonalnego?

Wynagrodzenie notariusza za przygotowanie oświadczeń potrzebnych do zawarcia umowy wynajmu okazjonalnego i instytucjonalnego powinno wynieść nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę – sprawdź zasady wynagrodzenia notariuszy za przygotowanie najmu okazjonalnego i instytucjonalnego.

Zasady wynagradzania notariuszy

Szykują się nowe zasady wynagradzania rejentów, które zakłada nowy projekt specustawy mieszkaniowej. Mowa o wynajmie okazjonalnym i instytucjonalnym. Do zawarcia tych umów potrzebne są dokumenty sporządzanie przez notariusza m.in. oświadczenie najemcy o poddaniu się dobrowolnej egzekucji. Projekt nowej specustawy mieszkaniowej przewiduje, że wynagrodzenie notariusza za wszystkie czynności dokonywane podczas sporządzania oświadczenia wynieść powinno nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie jest to więc około 210 złotych.

Najem okazjonalny i instytucjonalny

Obecnie w tym zakresie panuje dość duży bałagan. Od września ubiegłego roku obowiązuje ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości KZN, która zmieniła zasady ustalania wynagrodzenia dla notariuszy w przypadku omawianych oświadczeń. Obecnie wysokość wynagrodzenia wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnego czynszu normowanego i maksymalnej wysokości comiesięcznej raty za cenę mieszkania i ceny jednego metra kwadratowego użytkowej powierzchni mieszkania na wynajem. Z kolei z nowego projektu wynika, że wynagrodzenie notariusza za wykonanie oświadczenia najemcy o poddaniu się dobrowolnej egzekucji wyniesie 13,43 zł i to zarówno przy najmie okazjonalnym, jak i instytucjonalnym. Prace nad projektem cały czas jeszcze trwają, a więc nowe stawki jeszcze w życie nie weszły. Nowe zasady wynagradzania krytykują przede wszystkim notariusze, których zdaniem nieco ponad 13 zł to zdecydowanie za mało. Kwota ta ma nie pokrywać kosztów przygotowania oświadczenia. Z uwagi na brak stosownego rozporządzenia, obecnie za sporządzenie takowego oświadczenia stosuje się stawki z taksy notarialnej, które bywają mocno zróżnicowane. Wiele zależy od indywidualnej umowy z klientem. Większość notariuszy stosuje stawki, które obowiązywały przed wejściem wżycie ustawy o KZN. Jest to około 200 zł za sporządzenie oświadczenia najemcy o poddaniu się dobrowolnej egzekucji. Niektórzy notariusze nawet odmawiają sporządzania takich dokumentów.

, , , , ,