Separacja, rozwód i ich skutki prawne..
Podjęcie decyzji o separacji/rozwodzie zawsze jest indywidualną decyzją małżonków. Warto jednak pamiętać, że zarówno w jednym jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z określonymi skutkami prawnymi.
Z praktycznego punktu widzenia…
Statystycznie więcej osób decyduje się na separację. O ile rozwód definitywnie kończy małżeństwo (w aspekcie prawnym), o tyle separacja daje czas na ochłonięcie i przemyślenie wszystkich ważnych (i spornych) kwestii. Czy to oznacza, że separacja jest również korzystna z prawnego punktu widzenia? Okazuje się, że nie zawsze!
Notariusz czy sąd?
Separacja wiąże się z określonymi kosztami. Zwłaszcza, jeśli decydujemy się na orzeczenie jej przez sąd. Te same skutki prawne uzyskamy za pośrednictwem notariusza. Warto jednak pamiętać, że nie ma on prawa, by formalnie orzekać o separacji. W praktyce skorzystanie z pomocy notariusza będzie znacznie tańszym rozwiązaniem.
Separacja od strony prawnej
Status separacji pod wieloma względami ma te same skutki prawne co rozwód. Małżonkowie będący w stanie separacji nie mogą dziedziczyć po sobie. Może też powstać pomiędzy nimi obowiązek alimentacyjny. Małżeństwa w separacji mogą też dokonać podziału majątku (oczywiście rozumianego jako wspólny do momentu w którym orzeknięto o separacji). Jeśli takie osoby posiadają dzieci, konieczne staje się ustalenie władzy rodzicielskiej nad każdym z nich.
Podstawowe różnice
W czym więc tkwią najważniejsze od strony prawnej różnice pomiędzy separacją a rozwodem?
- Osoby będące w stanie separacji, nie mogą zawrzeć małżeństwa z innymi osobami.
- Kobieta będąca w stanie separacji nie może powrócić do swojego pierwotnego nazwiska.
- W przeciwieństwie do rozwodu, separacja nie oznacza, że małżonkowie nadal nie mogą sobie pomagać. Zwłaszcza, jeśli wymagają tego względy słuszności.
- Stan separacji można znieść. Zwłaszcza, jeśli konflikty pomiędzy obydwoma małżonkami zostaną rozwiązane.
Podsumowując, stan separacji jest znacznie korzystniejszy dla par, które dopuszczają możliwość pogodzenia się w przyszłości. Z kolei pod względem prawnym formalnie nie kończy on małżeństwa (w przeciwieństwie do rozwodu).
alimenty ,kodeks etyki zawodowej ,koszty notarialne ,rodzina ,rozwód