Pomoc notariusza w wynajmie mieszkania.

Wynajmowanie mieszkania może zakończyć się nieprzyjemnościami – zarówno dla właściciela, jak i wynajmujących. Jeśli chcemy ich uniknąć, zawsze możemy poprosić o pomoc notariusza.

Zdewastowany lokal, niechęć do wyprowadzki

Wśród najbardziej popularnych trudności związanych z lokatorami znajdują się dewastacja mieszkania i niechęć do wyprowadzki po zakończeniu umowy. Właściciel mieszkania może mieć jeszcze większy problem, gdy nie podpisał umowy na wynajem lokalu. Jednak notariusz może pomóc zarówno przyszłym lokatorom mieszkania, jak i właścicielowi i zabezpieczyć interesy obu stron. W jaki sposób?

Od kilku lat coraz popularniejsza staje się tzw. umowa najmu okazjonalnego. W przypadku lokatora, który sprawia właścicielowi trudności, jego usunięcie z lokalu nie będzie już tak kłopotliwe, jak w przypadku zwyczajnej umowy. Przepisy powołane w 2010 roku umożliwiają łatwiejszą eksmisję trudnego najemcy i jednocześnie ograniczają szarą strefę związaną z wynajmowaniem mieszkań.

Na czym polega najem okazjonalny?

Jest to rozwiązanie skierowane dla osób prywatnych, które wynajmują lokal na okres nie dłuższy niż 10 lat. Stronami w umowie najmu okazjonalnego nie mogą być osoby, które zawodowo zajmują się wynajmem mieszkań – czyli prowadzą działalność z nim związaną. W ramach umowy najmu okazjonalnego lokator zobowiązuje się, że wyprowadzi się z mieszkania na żądanie jego właściciela. Musi on również wskazać miejsce, w jakie może się wyprowadzić. Należy jednak pamiętać, że przy podaniu adresu zapasowego mieszkania, potrzebna jest również zgoda jego właściciela.

Żądanie właściciela nie może być jednak związane z jego „widzimisię”, a musi być uzasadnione pogwałceniem przez lokatora warunków umowy najmu lub też jej zakończeniem. Jeśli umowa nie ulegnie przedłużeniu na kolejny okres czasu, to właściciel ma prawo żądać od lokatora opuszczenia lokalu.

Czy umowa najmu okazjonalnego jest bezpieczna dla najemcy? Specjaliści przekonują, że podpisanie takiej umowy jest korzystne dla obu stron. Właściciel nie może żądać wyprowadzenia się lokatora bez podania przyczyny (złamania umowy) lub upłynięcia jej czasu, a w przypadku problematycznych lokatorów stanowi ona zabezpieczenie dla właściciela, który bez większych problemów może eksmitować najemcę.

 

Potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu wynajmu mieszkania?

Sprawdź szczegóły na: www.notariuszrataje.pl

, ,