Notarialne koszty zakupu nieruchomości

Taksa notarialna jest maksymalną wysokością kwoty, jaką notariusz może pobrać za swoją pracę. Warto więc wiedzieć, ile maksymalnie może wynieść takie wynagrodzenie w przypadku zakupu mieszkania. Przy dokonywania zakupu nieruchomości spotkanie w kancelarii jest bowiem nieuniknione i zazwyczaj wiąże się z wysokimi kosztami.

Wymagania prawne

To, czy dany dokument sporządzi notariusz, często nie jest zależne od osób kupujących mieszkanie. Wiele kwestii związanych z odpowiednią formą uregulowanych jest za pomocą przepisów prawnych. Inaczej jest jednak, gdy prawo nie wskazuje takiego obowiązku – wtedy to do stron należy decyzja, czy pójść do notariusza.

Kupno mieszkania a wizyta u notariusza

Przy zakupie mieszkania spotkanie w kancelarii jest nieuniknione. Przede wszystkim dlatego, że samo podpisanie dokumentu nabycia danej nieruchomości musi być zawarte w formie aktu notarialnego. W związku z tym przepisy określają maksymalne stawki taksy za czynności notarialne, jak również podają najwyższe kwoty, o jakie może być powiększone wynagrodzenie za czynności notarialne, jeśli będą one wykonane poza kancelarią.

Na jakie koszty trzeba być gotowym?

Zakup nieruchomości wiąże się z wieloma kosztami. Przede wszystkim trzeba być przygotowanym na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych przy zawarciu umowy sprzedaży nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Taki podatek wynosi 2 procent od wartości – przeważnie jest to cena sprzedaży. Wysokość podatku uregulowana została w Ustawie z 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Kolejne koszty to z kolei opłaty sądowe oraz taksa notarialna, której wysokość regulowana jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Maksymalna taksa

Przy pomocy internetu z łatwością można określić maksymalną stawkę taksy notarialnej, która zazwyczaj przedstawiana jest za pomocą tabel maksymalnych stawek. Oprócz taksy za sporządzenie samej umowy sprzedaży, należy jeszcze uwzględnić taksę za wypisy o wysokości 6 zł za jedną stronę – przeważnie jest to 5 albo 6 stron. Jeśli kupowane jest mieszkanie na kredyt, do kosztów należy ponadto doliczyć jeszcze 19 złotych podatku od czynności cywilnoprawnych od hipoteki i 200 zł opłaty sądowej za wpis hipoteki oraz taksę za ustanowienie hipoteki liczoną od jej wartości.

, , , ,