Zakup działki budowlanej – na co zwrócić uwagę?

Posiadanie własnego domu jest bez wątpienia marzeniem wielu osób. Zarówno sam projekt budynku, jak i jego położenie mają niebagatelny wpływ na komfort przyszłego życia. Właśnie dlatego należy się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji o budowie. Zwłaszcza zakup działki warto dobrze i bez pośpiechu przemyśleć. Niewątpliwie trzeba dokładnie sprawdzić jej stan prawny, perspektywy danej lokalizacji oraz ogólną charakterystykę terenu. Tylko w taki sposób przyszły właściciel parceli może uniknąć niespodzianek w postaci nieprzewidzianych kosztów i ukrytych opłat.


Stan prawny działki

Weryfikacja stanu prawnego terenu jest możliwa tylko po złożeniu wniosku o wypis z księgi wieczystej danej nieruchomości w lokalnym Sądzie Rejonowym. Może to zrobić m.in. pełnomocnik nabywcy jakim warto ustanowić notariusza.
W wypisie należy w szczególności sprawdzić dział IV, który informuje jak wygląda hipoteka danej działki, czy jest wolna czy też obciążona kredytem albo np. służebnością drogi koniecznej. Można tutaj także sprawdzić powierzchnię działki, odczytać dane aktualnego właściciela oraz znaleźć wzmianki o ewentualnej zabudowie na jej terenie.

Status działki

We właściwym Urzędzie Gminy w Wydziale Architektury, notariusz może również sprawdzić czy dana działka posiada wypis oraz wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego, a także jakie są zapisy w tej sprawie. Z planu można się m.in. dowiedzieć czy parcela jest działką budowlaną, a także pod jaki rodzaj zabudowy podlega.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Z pewnością warto pamiętać o sprawdzeniu granicy działki, rodzaju gruntów oraz dostępności działki z lokalnych dróg. Niemniej ważne jest sąsiedztwo i najbliższe otoczenie parceli, a także jej kształt i topografia terenu, a nawet orientacja względem stron świata.

Nie ulega wątpliwości, że zakup działki budowlanej to duża inwestycja, dość często związana ze stresem i poczuciem zagubienia. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do zaufanego specjalisty. Notariusz pomoże uporać się z większością formalności, które towarzyszą transakcji oraz dopilnuje, aby od strony prawnej wszystko przebiegło zgodnie z planem.

, , ,