Czym kierować się w wyborze Notariusza

Większość osób przynajmniej raz w swoim życiu musi skorzystać z usług notariusza – przy zawieraniu umów kupna bądź sprzedaży nieruchomości, aktów związanych ze spadkami i darowiznami, przy podpisywaniu intercyzy lub podczas zakładania wszelkiego rodzaju spółek. I wtedy pojawia się pytanie – jak znaleźć dobrego, sumiennego oraz rzetelnego notariusza i czym kierować się przy jego wyborze? To poważna decyzja i nie należy podejmować jej w sposób pochopny.


Dobry notariusz to przede wszystkim osoba uczciwa, rzetelna, posiadająca odpowiednią wiedzę, bezstronna i umiejąca dochować tajemnicy notarialnej. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, iż każdy notariusz jest zobowiązany do przestrzeganie zasad zawartych w Kodeksie Etyki Zawodowej Notariusza, który nakłada na niego szereg obowiązków. Dodatkowo wszelkie działania notariusza są określone przez ustawę, która szczegółowo reguluje wymogi, które musi on wypełnić. Pamiętajmy, iż jest to zawód zaufania publicznego, więc już z definicji powinna być to osoba, która w sposób sumienny i rzetelny wykonuje swoje obowiązki. Jednak istnieje kilka innych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru odpowiedniej kancelarii notarialnej.

Doświadczenie

Jednym z kryteriów wyboru rzetelnego notariusza jest posiadane przez niego doświadczenie. Warto sprawdzić, od kiedy dana kancelaria prowadzi działalność, czy ma doświadczenie i praktykę w podobnych sprawach i jaką posiada opinię. Czasami warto zasięgnąć rady osób, które wcześniej korzystały już z usług notariusza. Pewne opinie można też uzyskać na różnego rodzaju forach internetowych – jednak nie powinien być to argument decydujący. Dobrym pomysłem jest umówienie się na spotkanie informacyjne, podczas którego będzie można wyjaśnić wszelkie wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Cena

Wprawdzie obowiązujące przepisy regulują wysokość stawki maksymalnej, która może być pobierana przez notariusza, to w praktyce nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych do jej obniżenia. Warto sprawdzić ceny obowiązujące w kilku kancelariach notarialnych – zwłaszcza w przypadku, gdy nie dysponuje się dużymi środkami finansowymi. Jednakże należy pamiętać o tym, iż koszt usługi nie może być jedynym kryterium wyboru kancelarii – w niektórych przypadkach lepiej zapłacić więcej, aby mieć pewność, iż skorzystało się z usług rzetelnego fachowca.

Wybór kancelarii notarialnej to bardzo istotna kwestia – każdemu z klientów zależy na tym, aby notariusz w sposób fachowy, profesjonalny i rzetelny wykonał swoje obowiązki. Dlatego przy jego wyborze należy kierować się pewnymi kryteriami oraz własnymi wymaganiami.

, , ,